Хронология
През 2016 г. част от проекта Портрет на публиката* - съпътстваща програма към ОГЛЕДАЛО Национални есенни изложби 2016 започна събирането на архив на Национални есенни изложби. Част резултатите са представени в тази хронология, която ще се допълва в бъдеще.
|
1971
Златю Бояджиев Димитър Киров Атанас Яранов Кольо Витковски Атанас Згалевски Георги Бояджиев Александър Балдев |
1972
Иван Кирков Здравко Захариев Петър Дочев Енчо Пиронков Любомир Самарджиев Ана Гребенарова |
|
|
1974
Дечко Узунов Ненко Токмакчиев Валентин Старчев Крум Дамянов Тодор Панайотов Петър Чуклев Здравко Захариев Йоан Левиев Паскал Стружев Димитър Киров Енчо Пиронков Георги Баев Георги Божилов Георги Бояджиев |
1976
Атанас Пацев Димитър Киров Георги Чапкънов Стоян Цанев Емил Стойчев Иван Попчев Илия Милков Борис Дочев Димитър Казаков Радул Шишков |
|
|
1977
Любен Зидаров Георги Баев Веса Василева Тома Трифоновски Цвятко Колчев Марко Монев Здравко Захариев Армандо Гонсалес Димитър Мицев Мери Терез-Господинова |
1980
Георги Михайлов Атанас Пацев Сюлейман Сеферов Коста Форев Маргарита Джарова Генко Генков Венко Урумов Радул Шишков Асен Грозев Румен Симеонов Юли Минчев Димитър Мицев Цвятко Сиромашки |
|
|
1982
Дечко Узунов Здравко Йончев Георги Бояджиев Йордан Кацамунски Румен Гашаров Янаки Кавръков Богомил Живков Вежди Рашидов Минчо Панайотов Невена Балтева Стоимен Стоилов Христо Стойчев |
1983
Александър Хайтов Димитър Рашков Михаил Камберов Йордан Калчев Димитър Чолаков Свилен Блажев Вихрони Попнеделев Недко Солаков Станислав Памукчиев Божидар Бояджиев |
|
|
1986
Валентин Колев Десислава Минчев Кирил Христов Станимир Видев Владимир Генадиев Любен Диманов Милко Божков Румен Рачев Снежана Симеонова Филип Папазов |
1993
Петко Абаджиев Анжела Минкова Атанас Константинов Васил Стоев Владимир Чукич Григор Гошев Евгения Панчова Игор Будников Иван Русев Иван Шуманов Лили Кючукова |
|
|
1996
Георги Божилов Веселин Дамянов Веско Велев Димитър Къркеланов Добрин Гочев Йордан Маринов Йордан Христов Мими Добрева Надежда Олег Ляхова Ненчо Русев Станислав Божанков-Станко Христо Николов Чавдар Петров Юлия Иванова |
1998
Кольо Витковски (почетно участие) Иван Нинов Явора Петрова Иван Парасков Иван Генов Емил Миразчиев Ангел Пачаманов Венета Маринова Евстати Маринов Андрей Даниел Дона Неделчева Димитър Кирчев Нина Златева Емил Марков Димитър Петров |
|
|
1999 Николай Кучков (почетно участие) Антон Колев Александър Хайтов Атанас Ташев Дишко Дишков Ели Станчева Здравко Захариев Иван Стойчев Йордан Парушев Красимир Джидров Николай Няголов Станимир Желев Тошко Дончев Цеца Геогиева |
2000
Визия/звук куратор: Галина Лардева Георги Божилов (почетно участие) Ангел Станев Венцислав Занков Ицко Мазнев Камен Цветков Кольо Мишев Красимир Добрев Моника Попова Петър Кочевски Станислав Памукчиев Ясен Панов |
|
|
2001
Трапезата куратор: Пламена Димитрова-Рачева Георги Бояджиев (почетно участие) Ада Митрани Александър Шурбанов Алекси Начев Валентин Стефанов Нина Ковачева Албена Михайлова Илиян Лалев Филип Попов Моника Роменска Правдолюб Иванов Румен Жеков Любен Костов Цветан Кръстев Мина Дечева Калин Серапионов Елена Панайотова Рада Дичева |
2002
Традиционализъм куратор: Димитър Грозданов група „Ръб“ (почетно участие) Албена Казакова Божидар Бончев Дан Тенев Димитър Келбечев Димитър Чолаков Евгения Христова Ивайло Григоров Иван Иванов |
|
|
2003
Вчера, днес и утре Куратор: Ели Станчева Димитър Киров (почетно участие) Юлий Минчев Калина Тасева Лиляна Русева Никола Манев Димитър Витков Кирил Матеев Владимир Пенев Иван Милев Христо Керин Николай Савов Симеон Стоилов Мария Райчева Марина Маринова |
2004
Сюжетът куратор: Петър Змийчаров Кольо Карамфилов (почетно участие) Любен Зидаров Иван Кирков Красимир Джидров Андрей Даниел Дарина Цурева Пенчо Добрев Мариана Маринова Красимир Добрев Петринел Гочев |
|
|
2005
Примитив и традиция куратор: Красимир Линков Вълчан Петров (почетно участие) Атанас Хранов Веско Велев Георги Чапкънов Димитър Рашков Йордан Кацамунски Надежда Кутева Никола Певичаров Нуша Гоева Румен Гашаров |
2006
Градът. Възможни реалности куратор: Моника Роменска Румен Жеков (почетно участие) Андрей Даниел Буян Филчев Веселин Начев Зияетин Нуриев Иво Гълъбов Илияна Манукова Йордан Парушев Милен Джановски Недко Недков Румен Богданов Румен Манолов Свилен Костадинов Христо Харалампиев |
|
|
2007
От Алафрангата до Европа куратор: Светла Москова Христо Стефанов (почетно участие) Атанас Атанасов Владимир Дамянов Вихрони Попнеделев Ганчо Карабаджаков Елена Панайотова Жорж Трак Йордан Калчев Люба Сърданова Милена Мишева Николай Савов Полина Станчева Румен Нечев |
2008
Концепции на образа куратори: Галина Лардева и Красимир Линков Енчо Пиронков (почетно участие) Александър Вълчев Андрей Даниел Деян Янев Ива Вачева Иван Костолов Кольо Мишев Красимир Добрев Красимир Карабаджаков Крум Дамянов Пламен Тодоров Стефан Божков |
|
|
2009
Светът отвътре – светът отвън Куратор: Вихра Григорова Матей Матеев (почетно участие) Димо Генов Здравко Палазов Калина Атанасова Маргарита Пуева Михаела Иванова Ангел Китипов Бранко Николов Василка Монева Димитър Къркеланов Михаил Лалов Моника Роменска Невена Дякова Янко Ненов |
2010
Тялото куратори: Краси и Сим Алексиеви Атанас Москов Бисер Дамянов Вихра Григорова Генчо Денчев Георги Чапкънов – Чап Десислава Минчева Димитър Войнов – син Димитър Манолов Димитър Рашков Димитър Чонов Емил Попов Иван Чакъров Иван Милушев Кеазим Исинов Крикор Касапян Мъгърдич Касапян Огнян Недков Слав Бакалов Юлиан Йорданов |
|
|
2011
Постоянството на художника куратор: Борис Данаилов Вълчан Петров Георги Антонов – Джорджо Даниела Тодорова Иван Томанов Мими Добрева Роберт Баръмов Росен Тошев Стефан Янев Тодор Тодоров |
2012
куратори: Красимир Линков, Галина Лардева, Светла Москова Анна Гребенарова Атанас Хранов Валентин Старчев Греди Асса Емануела Ковач Емил Стойчев Иван Русев Милко Божков Светлин Русев Стоян Цанев Ясен Гюзелев |
|
|
2013
Форсиране на избора куратор: Галина Лардева Александър Петков Дарина Пеева Димитър Генчев Елеонора Друмева Зина Неделчева Калия Калъчева Лора Пармакова Любомир Кръстев Нина Русева Стоян Дечев |
2014
Отстранени системи куратор: Галина Лардева Десислава Унгер Десислава Костадинова Емил Бачийски Петър Минчев Симеон Симеонов Филип Попов Константин Костов Елена Яневска |
|
|
2015
Ан пасан куратор: Галина Лардева Ирина Георгиева Искра Благоева Миглена Йончева-Николова Кирил Чолаков Йоханнес Артинян и Илко Николчев Камен Старчев Саркис Нерсесян Трепка Петкова |
2016
Огледало куратор: Галина Лардева Милена Цочкова Ясен Панов Милена Бочукова Деян Енев Евелина Петкова Андрей Градечлиев Иван Кюранов Стела Василева Яна Стойчева |
|